A stég szóról általában a Balatonba benyúló vízi lejárat jut eszünkbe, ám ha a fogorvosunk emlegeti, valószínűleg nem a vakációról beszél. A stéges műfogsor ugyanis a fogpótlások egy modern, speciális típusa. Elsőre lehet, hogy furcsán hangzik, pedig több előnye is van a hagyományos kivehető fogsorokkal szemben.
A foghiány az egyik legsúlyosabb fogászati probléma, funkcionális és esztétikai szempontból is. Fog nélkül az étkezés és a beszéd is nehézkessé válik, nem merünk mosolyogni. Mindez lerontja az önbizalmat és az életminőséget is. Különösen igaz ez az olyan kiterjedt foghiányra, amikor valakinek az alsó vagy felső (esetleg mindkettő) állcsontján egyetlen fog sincs. Ennek pótlására sokáig csak a klasszikus, kivehető műfogsor jelentett megoldást, majd később az implantátumok megjelenésével a fix, körhidas pótlás is elérhetővé vált. A kettő között jelent átmenetet a stéges műfogsor (szakmai nevén overdenture), amely egy félig fix fogpótlás.
Hogy kerül stég a szájba?
A stéges műfogsor lényege, hogy implantátumokon rögzül. Ám a fix, körhidas megoldással szemben – ahol fogsoronként 8-8 implantátumot alkalmaznak – itt jóval kevesebb szükséges a műgyökérből. „Általában 4 implantátum kerül a fogsorba (szimmetrikusan, az esetek többségében a 2-es és 4-es fogak helyére). Ezeket kötjük össze az úgynevezett stéggel, ami gyakorlatilag olyan, mint egy vékonyka fémrúd. Ezt becsavarjuk, a csavarokat lezárjuk, és az ínyből kilógó részére kapcsolódik a fogsor, melynek íny felőli oldalán található a stég párja, negatívja. Az alsó fogsor esetében – ahol kisebb a felszíne és az állcsont – pedig előfordulhat, hogy még ennél is kevesebb, 2 implantátumot alkalmazunk, ha a páciens adottságai csak ezt teszik lehetővé. Ilyenkor nem kötjük össze stéggel az implantátumokat, hanem úgynevezett lokátorokat, különálló kis gömbfejű, patentszerű elemeket csavarunk rájuk” – magyarázza dr. Szaszovszky Gábor, a VitalEurope fogorvosa.
Elkészítésének folyamata sok ponton megegyezik a fix pótlásokéval. Először is, ha volt még fog az érintett állkapcson, de már nem egészséges, akkor az(oka)t ki kell húzni. Ezután ideiglenes, kivehető fogsort kapnak a páciensek, és 3 hónap után kerülhet sor az implantátumok beültetésére. A gyógyulási idő letelte után, amely kb. 5 hónap, következhet a felszabadítás, amikor 2 hétre behelyezik az ínyformázó csavarokat. A lenyomatvétel és a végleges műfogsor elkészítése csak ezután kezdődik, tehát általában az utolsó fogeltávolítás után nagyjából 1 éves időtartammal kell számolni.
A stéges műfogsor előnyei
Megéri azonban kitartani és várakozni, hiszen az implantátumokon elhorgonyzott kivehető fogsornak rengeteg pozitív tulajdonsága van. Nagyságrendekkel stabilabb, mint a hagyományos műfogsor, ezért különösen alsó fogsor esetén ajánlott. „A teljes kivehető alsó fogsort mindig igyekszünk elkerülni, hiszen ott a nyelv miatt a műfogsor csak egy patkó alakú részen, az állcsontnál tud kapcsolódni. Emiatt előfordulhat, hogy elmozdul, akár ki is esik a páciensek szájából beszéd vagy ásítás közben. A stéges műfogsor rögzítése miatt ilyentől nem kell tartani, ezért jóval komfortosabb” – mondja szakértőnk, és hozzáteszi, hogy felső fogsornál is mindenképp megfontolandó lehetőség. „Bár felül nagyobb felületen tud kapaszkodni a klasszikus műfogsor, hiszen a szájpadlást is befedi, éppen ezért kényelmetlen lehet sokak számára. A stéges műfogsor viszont felül is csak egy vékonyabb, patkó alakú pótlás, ezért gyorsabban meg lehet szokni, valamint a beszédet és az ízérzékelést is pozitívan befolyásolja.
Fontos tudni viszont, hogy mivel nem fix, akárcsak a klasszikus műfogsorokkal, a stéges műfogsorral sem lehet elöl, a fronton harapni kemény dolgokat, illetve naponta kétszer ki kell venni a szájból, hogy megtisztítsuk. A teljes fogsor implantátumokkal történő pótlásához képest viszont nagy előnye, hogy jóval olcsóbb megoldás, és akkor is alkalmazható, ha a páciens nem rendelkezik az egész állcsontján megfelelő csontállománnyal. Mint dr. Szaszovszky mondja, főleg a felső fogsornál szokott problémát okozni, hogy a hátsó részen, az arcüregnél nem elég magas a csont ahhoz, hogy normál implantálást végezzenek. Ilyenkor arcüregemelésre, sinus lift szájsebészeti műtétre van szükség, amelytől sokan elrettennek a pluszidő és a kiadás miatt. Ha viszont elöl nincs akadálya az implantátumok behelyezésének, akkor a stéges műfogsor ideális megoldás.
Összefoglalva tehát a stéges műfogsor egyesíti magában a klasszikus műfogsorok egyszerűségét, könnyű tisztán tartását, valamint az implantátumok jelentette stabilitást, komfortérzetet. Ezáltal visszaadja az étkezés, a beszéd és a mosolygás örömét.