Kisbabaként a nyelv segítségével fedezzük fel a világot, később a beszéd által kap nagy szerepet, felnőttként pedig az ízérzékelés vagy akár a csókolózás során dolgoztatjuk. Ám amilyen fontos szervünk, olyan keveset foglalkozunk állapotával, pedig néha érdemes nagyra nyitni a szánkat, és alaposan szemügyre venni a nyelvünket, mivel némán jelezhet egészségünkről.
Piros vészjelzés
Normális esetben a nyelv rózsaszínes árnyalatú, de bizonyos betegségek, hiányállapotok a nyelv gyulladását idézhetik elő, és így élénkpiros, vörös színre válthat. A leggyakrabban a vörösvérsejtek előállításához szükséges B12-vitamin hiánya és az abból fakadó vérszegénység okozza ezt. A skarlát egyik jele is lehet az ilyen változás, ám ez manapság szerencsére ritka betegség. Ha pedig egy kisgyermek nyelve színeződik élénkpirosra, Kawasaki-szindrómára (a vérerek gyulladásával járó betegségre) is gyanakodni kell.
Alattomos ellenség: a gomba
A nyelven ugyanúgy képződhet lepedék, mint a fogakon, ezért is szükséges minden egyes fogmosás alkalmával a nyelvet is megsikálni. De mi van akkor, ha azt tapasztaljuk, hogy az alapos tisztítás ellenére sem tudjuk eltávolítani róla a lepedéket? Az bizony valamilyen kóros állapotra utal. Ha a lepedék fehér, túrószerű, letörlése után vörös, érzékeny nyálkahártya marad vissza, akkor valószínűleg candidafertőzésről van szó. Ez a gomba egészséges állapotban is jelen van a szervezetünkben, de bizonyos tényezők hatására túlszaporodhat, és nem kívánt panaszokat képes okozni. Gyakori csecsemőknél, időseknél, legyengült immunrendszerű vagy túlsúlyos embereknél, diabétesz esetén és antibiotikum-kúra után. Diétázással, illetve helyi hatású készítményekkel kezelhető.
Ha sárga lapot kap a nyelv
Ha a nyelven képződött lepedék vastag, sárgás színű, az arra figyelmeztet, hogy a szájban elszaporodtak a nemkívánatos baktériumok. Ennek hátterében állhat nem megfelelő szájhigiénia, vagy az is, ha valamilyen oknál fogva sokat veszünk szájon át levegőt (például elhúzódó allergia vagy orrsövényferdülés miatt). Mindkét esetben könnyen orvosolható a kiváltó ok és csökkenthető a baktériumok mennyisége, ezáltal a nyelv is visszanyerheti egészséges állapotát. Ha azonban nem múlik, érdemes alaposabb kivizsgálásnak alávetnünk magunkat, mert egy orvosi kutatás szerint a sárga lepedék a nyelven akár a stroke előjele is lehet.
Szürke, szürkébb, legszürkébb
A nyelvre lerakódott lepedék lehet szürkés is, amely gyomor- és bélproblémára utalhat. Jellegzetes kísérő tünete a kellemetlen lehelet. Az esetek többségében a stressz, a túlhajszoltság és a nem megfelelő étrend okozza a panaszokat, ezért kímélő és kiegyensúlyozott étrenddel lehet helyrebillenteni a bélflóra egyensúlyát. Immunerősítő készítmények is segíthetnek, de önmagában, életmódváltás nélkül a táplálékkiegészítőktől nem lehet csodát várni.
Túl sima vagy hepehupás?
A nyelv alapvetően enyhén barázdált, érdes felületű. Különböző tápanyagok hiányától (vas, folsav, B12-vitamin) azonban kisimulhat, mellette pedig érzékennyé válhat. Előfordulhat az is, hogy nem a nyelv egész felszínén, csak bizonyos részén tűnnek el a nyelvpapillák (a kis dudorok sokasága), és vörös, fehérrel szegélyezett szigetek alakulnak ki. Ezt a jóindulatú elváltozást nevezzük térképnyelvnek, amelynek kiváltó oka egyelőre ismeretlen.
De ugyanígy rendellenes, ha a normálistól eltérő kitüremkedéseket tapasztalunk a nyelv felületén. Ha két héten belül nem múlnak el, mindenképp mutassuk meg egy orvosnak, mert akár daganat is lehet. A hosszúkás repedések már kevésbé ijesztő eltérések, idősebb korban (különösen pikkelysömörrel küzdőknél) viszonylag gyakoriak, ám a legtöbbször ártalmatlanok.
Érdemes tehát nemcsak fogainkat és ínyünket, hanem nyelvünket is rendszeresen ellenőrizni. Ha pedig bármilyen elváltozást fedezünk fel, keressük fel minél előbb fogorvosunkat, hiszen a szakember elláthat a megfelelő szájápolási tanácsokkal, vagy szükség esetén további kivizsgálásokat irányozhat elő, hogy minél előbb kiölthessük nyelvünket a problémára.