Sinus lift- Tudjon meg róla többet. Arcüregemelésre, vagyis sinus liftre akkor van szükség, ha a páciens felső állcsontjának hátsó régiójában nincs elegendő csont, így a csontmagasság nem lenne megfelelő a fogimplantátum beültetéséhez.
Magyarán ezzel a csontpótló beavatkozással oldható meg, hogy a felső állcsont egyik vagy mindkét oldalán legyen elég hely az implantátum(ok) beültetésére. A sinus liftnek két fajtája létezik; az ezekkel kapcsolatos tudnivalókat gyűjtöttük össze dr. Kelemen Mátéval, a VitalEurope szájsebészével.
Zárt (belső) arcüregemelés
Zárt sinus lift esetén az implantátumnak készített furaton keresztül, egy speciális eszközzel emelik meg az arcüreg csontos alapját. A műtét azért „zárt”, mert ilyenkor a szakember nem lát rá közvetlenül a műtéti területre, hanem az implantátum furatán át érzékeli azt. A zárt arcüregemelést a fogimplantátum beültetésével egyidejűleg szokták elvégezni. A módszer előnye a kisebb metszés és a csekélyebb diszkomfort a páciens számára, kicsit rövidebb a gyógyulási idő, illetve kevesebb csontpótló anyag szükséges hozzá, így valamelyest költséghatékonyabb is. Hátránya, hogy csak akkor alkalmazható, ha viszonylag keveset – 2-3 mm-nél nem többet – kell emelni az arcüregalapon. Amennyiben a csontmagasság nem éri el a páciensnél a 6-7 mm-t, akkor a másik alternatívára, nyitott sinus liftre van szükség.
Nyitott (külső) arcüregemelés
Ilyenkor az arcüreg elülső falán ablakot fúrnak, ami nagyobb metszéssel jár. Ezen a csontablakon keresztül emelik meg a nyálkahártyát a csontos alapról. A csontpótló anyag a csontos alap és a nyálkahártya közé kerül. A nyitott sinus lift sokkal nagyobb kiterjedésű csontpótlásra alkalmas, mivel rálátást biztosít az érintett területre. Fogimplantációval egyidejűleg vagy külön is végezhető, ez az egyéni adottságoktól függ. Legalább 3 mm-es csontmagasságnál általában a fogbeültetéssel együtt szokták elvégezni, alacsonyabbnál viszont külön. Hátránya, hogy a nagyobb metszés és a kiterjedtebb műtéti terület miatt nagyobb arcduzzanattal járhat, valamelyest több műtét utáni diszkomfortra lehet számítani, és a gyógyulási idő is hosszabb.
Csontpótló anyagok
Alapvetően négy nagy csoportra oszthatjuk a csontpótló anyagokat:
- A páciens saját csontszövete
- Más emberből származó csontszövet
- Állati eredetű csontszövet
- Mesterséges, kémiai anyag
Sinus lifthez – szakmai tapasztalatok és szakirodalmi hivatkozások alapján egyaránt – az állati eredetű csontpótló anyag szokott a legmegfelelőbb lenni. Igen nagy kiterjedésű arcüregemelés esetén a műtéti területről saját csontszövet is nyerhető, ami az állati eredetűvel együtt, azzal összekeverve alkotja a csontpótló anyagot. Ha a páciens esetleg vegán életmódot folytat, így aggályai merülnek fel az állati eredetű pótlóanyaggal kapcsolatban, akkor a szakember dönthet úgy, hogy az eredeti megoldási javaslat tudományos megalapozottságának magyarázata mellett felajánlja a mesterséges anyag használatának lehetőségét.
Meddig tart a sinus lift műtét?
A beavatkozás időtartama függ attól, hogy egy vagy két oldalon van-e rá szükség. Nyitott sinus lift esetén az egyoldali műtét általában fél-egy óra, a kétoldali pedig másfél óra. Zárt sinus liftnél csupán plusz tíz perccel kell számolni az implantátumbeültetés időtartamához képest.
Sinus lift előtt és után
A szájsebészeti műtét előtt – megelőző jelleggel – antibiotikumot kap a páciens, így eleve védelem alakul ki a véráramban bármilyen bakteriális fertőzéssel szemben. Arcüregemelés után helyi duzzanatra lehet számítani, ami akár kifejezetten nagy is lehet, főleg nyitott sinus lift esetén. Antibiotikum szedése, jegelés és gondos szájhigiénia javasolt. A fájdalomérzettel kapcsolatban pozitívak a visszajelzések, hiszen a fájdalomcsillapítás minimálisra csökkenti ezt a kellemetlenséget. (Bár a fájdalomküszöb egyéni, egy bölcsességfogműtét jellemzően fájdalmasabb szokott lenni.)
Amire viszont külön figyelni kell egy sinus lift után, hogy mivel az arcüreget érinti a beavatkozás, és a nyálkahártya tartja a helyén a csontpótló anyagot, minden olyasmit el kell kerülni, ami az arcüregen belüli nyomást megemeli – így az orrfújás, a fizikai megerőltetés, a hajolgatás és az emelés szigorúan tilos 2-3 hétig. Emiatt allergiaszezonban nem célszerű a beavatkozás azoknak, akik légúti tünetekkel küszködnek, illetve sportolóknak és kisgyermeket nevelőknek is megfontolandó az időzítés, hogy megfelelő felépülési időszakot tudjanak maguknak biztosítani.
A teljes gyógyulási idő zárt sinus liftnél 4–6 hónap, nyitott sinus liftnél pedig 6–9 hónap, ami függ a csontpótló anyagtól és attól, hogy implantátumbeültetés is történt-e azzal egyidejűleg.
Szerencsére az arcüregemelés számít a szájüregi csontpótló beavatkozások közül a leginkább rutinszerűnek: gyógyhajlama és sikerességi aránya is kiemelkedő.