A szájsebészet olyan műtéti beavatkozásokat foglal magában, amelyek a fogakat, az ínyt, az állcsontot, illetve a száj és az arc környező szöveteit érintik. Ide tartozik például a fogászati implantátum beültetése, a csontpótlás és a gyökércsúcs-rezekció is.
A leggyakoribb problémák, amikre a szájsebészet nyújt megoldást
Számos oka lehet annak, ha szájsebészeti beavatkozásra van szükség. Többnyire foghiány, csonthiány, a szájüreget érintő súlyos sérülés, előrehaladott fogszuvasodás vagy ínybetegség, állkapocsízületi rendellenesség, szájrák vagy a szájüreg jóindulatú elváltozásai (például ciszták) miatt kell szájsebészhez fordulni. A leggyakoribb szájsebészeti beavatkozás a komplikált/sebészi fogeltávolítás.
Szájsebészeti beavatkozások
A szájsebészeti műtéteket minden páciensünknél vizsgálattal egybekötött konzultáció és személyre szabott kezelési terv felállítása előzi meg. Önmagukban is elvégezhetőek ugyan, ám a VitalEurope fogászati rendelőjében többnyire beavatkozássorozat részét képezik. Akár több fog pótlása vagy a fogpótlással összefüggő helyreállítás, esetleg teljes szájrekonstrukció esetén.
Fogászati implantátum beültetése
A fogászati implantátumok a legmegbízhatóbb és leginkább hosszú távú megoldást jelentik a hiányzó vagy már menthetetlen állapotú fogak pótlására. Ilyenkor az állkapocscsontban rögzített, titánból készült csavar helyettesíti a foggyökeret. Erre koronát, hidat vagy akár teljes fogsort is építhetünk. A VitalEurope nyugat-európai színvonalú budapesti fogászati rendelőjében bevezetett újítás nyomán szájsebészeink nem szabad kézzel, hanem egyedileg készített sablon segítségével ültetik be a fogászati implantátumokat.
Ehhez először CT-felvételt készítünk a szájüregről, az adatokat pedig bevisszük egy számítógépes szoftverbe. Ami lehetőséget biztosít a csontállomány minden eddiginél pontosabb feltérképezésére. Az úttörő szájsebészeti megoldáshoz orvosaink egy speciális sablont terveznek, amely a saját fogtechnikai laborunkban készül el. E tűpontos tervezésnek köszönhetően kisebb feltárásból, illetve kisebb ínymetszéssel végezhető el a beavatkozás. Rövidebb a műtéti és a gyógyulási idő, ráadásul a szövődmények kockázata is jelentősen csökken. A fogászati implantátumok a szájsebészet legelterjedtebb vívmányai közé tartoznak, és emberek millióinak garantálják fogvesztés után a jobb életminőséget, a problémamentes rágást és a szép mosolyt.
Sebészeti csontpótlás az állkapocsban
Előfordulhat, hogy a fogimplantátum(ok) beültetésének tervezésekor kiderül: nincs elegendő csont az érintett – alsó vagy felső – állkapocsban a beavatkozás elvégzéséhez. Szerencsére a szájsebészet eszköztára erre is nyújt megoldást. Ma már rutin jellegűnek számít ez a „kisműtét”, ami lehetővé teszi, hogy akár a csont szélességét, akár a magasságát növeljük szükség szerint. A napjainkban használt technikákkal egészen kiterjedt csontpótlás is megoldható, ám a pácienseinknél többnyire rendelkezésre áll annyi saját csontszövet, hogy a csontpótlással egyidejűleg megoldható az implantátum beültetése. A csontpótlás is mindig egyénre szabott műtéti megoldás, hiszen az adott foghiányhoz választjuk ki a legmegfelelőbb technikát és anyagot az egyéni kezelési terv részeként.
Rezekció
Ha a foggyökér körül kialakult gyulladást nem lehet gyökérkezeléssel kezelni, gyökércsúcs-rezekcióra van szükség. Bár a megfelelő gyökértömés általában megszünteti a kellemetlen tünetekkel járó gyulladást, bizonyos esetekben – például nagyon beszűkült, elágazó vagy szélsőségesen görbült gyökércsatornánál – nincs erre lehetőség. A rezekció során először is ínylebenyt képzünk, amit leválasztunk a csontfelszínről, majd fúróval csontablakot ejtünk a gyökér csúcsa körül. Ezt követően eltávolítunk néhány millimétert a fog gyökércsúcsi végénél, „kitakarítjuk” a gyulladásos szövetet, és varratokkal lezárjuk azt.
Ha Ön is érdeklődik a szájsebészeti beavatkozások iránt, szeretne szép és egészséges mosolyt, foglaljon időpontot most!